Babavuram Kıbrıs KKTC Arkadaşlık
Ücretsiz Üye Ol
Kayıt Ol  |   Kimler Buluştu?  |   Üye Ara  |   Yeni Üyeler  |   Online Üyeler (28)  |   Fotoğraf Oyla
Kıskançlık ilişkiyi yıpratır mı?
Neylin ONAY    -    16.04.2013    -    49170 kez okundu

Herkes bir kere dahi olsa kıskanır. Arkadaşınızı, annenizi, babanızı, sevgilinizi ya da eşinizi… Ben daha çok sevgilinizi ya da eşini kıskanan partnerlere seslenmek istiyorum.

Peki, kıskançlığı nasıl yenebiliriz? Kıskançlığın ölçüsünü nasıl ayarlayabiliriz? Kimi neye göre kıskanırız? Kıskançlık doğal bir duygu mudur?

Farklı duygular

Aslında kıskançlık ilişkiyi canlı tutar, heyecan yaratabilir, ancak rahatsız edici ve mantık dışı boyutlara gelirse çok zarar verici olabilmektedir. Hatta ilişkinin ya da evliliğinin bitmesine de neden olabilir.

Herkesin kıskanma nedenleri ve hissettikleri farklıdır. Kaybetme korkusu ya da kendini eksik hissetmek, kıskançlığının en büyük nedenlerinden biri. Çocukluğunun derinliğinde yatan yaşanmış olaylar, travmalar, bilinçaltında kalmış olabilir. Kıskanan bir insanın, bir dakika içinde beyninden bin türlü şeyler geçer. Nefret, sevinç, aşağılanma, değersizlik ve çaresizlik gibi birçok duyguyu aynı anda yaşatır ve bundan dolayı farklı davranışlar sergileyebilir. Sürekli soru sorarak ve karşısındakinden sevgi ispatı ister. Hani kalıplaşmış bir cümle vardır ya; seven insan kıskanır. Kıskanmalı ve bunu göstermeli de. Sevgili, eğer bunu göstermiyorsa, sevgisinden şüphe duyarım fakat ölçülü bir şekilde kıskandığını hissettirmeli. Saldırgan ya da şiddet içerikli davranışlarda bulunmamalı.

Kıskançlığı nasıl dizginleyebiliriz?

Kıskançlık bir tür delilik mi? Bu duygu nerden nasıl gelir insanlara göre değişir. Bazen raydan çıkaran bir ruh hali olduğu da kesin. Bu duyguyu kontrol altına almayı öğrenirsek hem kendimiz hem de etrafımızı cennete çeviririz.

Peki nasıl?

Öncelikle kıskançlığınızın çoçukluğunuzda yaşadıklarınızdan mı kaynaklandığını bir psikologa danışın. Kıskançlığınızın gerçekçi olup olmadığını gözden geçirin. Objektif bakın olaya, üçüncü bir şahıs gibi düşünün…. Kararlar vermeden önce sabırlı olun, derin nefes alın. Değerli olduğunuzu ve ters giden bir şeyin olmadığını söyleyin kendinize. Bunu abartısız üç defa aynanın önünde tekrarlayın. Egonuzu, ruhunuzu okşayın.

Eşler arasındaki iletişimsizlik

Büyük hayallerle ve ümitlerle iki insan bir yola başvurur, yani evlilik. Bir ilişki başlar ve evliliğe gider. İlişki, zaman içerisinde hayatın telaşları yüzünden monotonlaşır. Örneğin, bir akşam, her iki taraf yorgun argın işten sonra eve gelir, akşam yemeği yedikten sonra televizyonun önünde çaylarını yudumlarken konuşmazlar. Diziler, showlar, yarışmalar derken ilgi ve alaka azalır. Eşinizi eleştirdiğinizde, ‘benimle ilgilenmiyorsun, beni sevmiyorsun’ yerine açıkça “benimle ilgilen, bana sevdiğini hissettir” demeniz çok önemli. Bazı insanlar bazı şeyleri açıkça belirtmedikten sonra tatmin olmazlar. Korkularınızı, endişelerinizi ve kafanızdaki soru işaretlerini böylelikle aşarsınız.

Kendinizi düzeltin ve ne istediğinizi bilin

Karşınızdaki insanı suçlamak ve değiştirmektense, öncelikle kendinizi düzeltin ve ne istediğinizi bilin. Eksiklerinizin farkına varın kendinizi eleştirin. İlişkiniz için hedef koyun. Bunları mantıklı, akıllı bir şekilde yaptığınızda partnerinizle paylaşın. Bakın göreceksiniz olumlu bir sonuç alacaksınız. Bu şekilde parteriniz de kendisini eleştirmeye başlayacaktır. Neyin doğru neyin yanlış olduğunun farkına varacaktır.

İleriki zamanlarda, sizden gelen sorular doğrultusunda beraber bu konun detaylarını konuşup kendinizi aydınlatabilme şansa sahip olacaksınız. Bunları uyguladığınızda, hayatınız, ilişkiniz sıfırlanacaktır. Tekrar heyecan dolu umutlarla dört elle ilişkinize veya evliliğinize sarılacaksınız.

Yorum Yazın
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
Yorumlar
bayanın erkege, erkegin bayana güveninin olmadıgı ortamda,ayrılmaların çogaldıgı günümüzde, hoşgörü, iyi niyetli insanlar eziliyor.bence mutlu olmak,mutlu etmek mücadelesi vermiyoruz,herşey maddiyatda degil
oncelıkle sızı boyle bır sıte ıcın tebrık edıyorum sorum su asırı kıskanclıgın bır tedavısı varmıdır cok merak edıyorum tesekkur ederım
"Büyük hayallerle ve ümitlerle iki insan bir yola başvurur, yani evlilik. Bir ilişki başlar ve evliliğe gider" Büyük hayaller kelimsi ne kdar dogru. cok guzel yazı tsk ederim. özellkle her erkegin okuması gerek
Kıskançlık olması gerek ztn ama ciddi seviyelerdeyse sorun var demekki cok guzel anlatsmıssınız. seven insan elbette kıskanır ama aşırı kıskançlık benc ehastalık dmektir
sacma bu sorular yıpratmazda tamamen bıtırir
tabıkı
Deniz Hanım merhaba. Bence ilişkilerde özellikle sevgili ilişkilerinde kıskançlık çok önemli. Sizinde belirttiğiniz gibi sevmek kıskanmaktır. Kıskanmak da sevmektedir. Kıskançlık sevginin göstergesidir. Size katılıyorum. Tşkler.
Profil & Kullanıcı arama sayfamız güçlendirildi. Daha kolay ve hızlı bir şekilde kriterlerinize göre üye arayabilirsiniz. © Kıbrıs Arkadaşlık Platformu... Babavura, Kıbrıs ağzında "Uğur Böceği" anlamına gelir... © Kıbrıs bariya, kktc partner, arkadaş, eş ve dost bulma sitesi! Kesinlikle seviyeli ve belli bir kaliteyi yakalamaya çalışıyoruz. Sizler de buna dahil olduğunuz için teşekkür ederiz. Süprizlerimiz, hediyelerimiz sürecek! Mutlaka sitemize uğrayın! © Babavuram Hayran Sayfası